masaj
Masaj
Masaj nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl uygulanır?

Masaj uygulanılan tekniğe göre selülitten varise, romatizmadan toplar damar iltihabına kadar pek çok derde deva oluyor. Çeşitli gayelerde uygulanan ve çok faydalı mekanik bir fizik tedavisi vasıtası olan masaj, tıp bilgisine sahip ellerde bir kat fazla değer kazanıyor.
Masajın faydaları

Masaj, kilo verme proframı uygulayan kişiler tarafından düzenli olarak yaptırıldığında, boşalan yağ hücrelerini sıkıştırarak sarkmalara engel olur. Vücudda defermasyonu engeller, kasları rahatlatır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Felç, romatizma, kanser vb. gibi hastalıklarda doktor önerisi doğrultusunda önerilen masajlar, hastanın ağrılarını azaltır. Beden ve zihin açısından olduğu kadar psikolojik yönden de rahatlamanızı sağlar.

 

Günümüz hayat şartlarının XXXX ortaya koyduğu olumsuz etkilerden (stres, yorgunluk vb.) kişinin uzaklaşmasını sağalr. Kas ağrılarını (migren gibi) doğurduğu atakları azaltır. Vücuddan toksinlerinin atılmasına yardımcı olur. Cilde esneklik kazandırır. Metabolizmayı hızlandırır.

 

Masajın kanıtlanmış en büyük faydalarından ilk ikisi artan kan dolaşımı ve esnekliktir. Kan vücuda oksijen taşıdığından sağlıklı olmak için iyi bir dolaşım gerekir. Masaj kan dolaşımını artırır, dolayısıyla vücuda yararı kesindir.